Kemik ve Orta Kulak İmplantları

Kulak implantları; ileri derecede kireçlenme gibi işitmeyi olumsuz etkileyen rahatsızlıkların tedavi sürecinde kullanılan, en etkili ürünlerin başında gelir. Özellikle kronikleşen orta kulak iltihaplarının tedavisinde oldukça etkilidir. İleri derece kireçlenme durumunda, işitmenin cerrahi olarak yapılandırılamadığı durumlarda standart işitme cihazlarının etkisi sınırlı olmaktadır. Kemik iletimli ve gözlük tipi işitme cihazları ile sorun belli bir oranda giderilebilse bile bu cihazların da performansı sınırlı kalmaktadır. Dolayısıyla hastalar yeterli faydayı alamamaktadır.

Orta kulak ve kemik implantları ise titreşim üreten parçaları sayesinde oldukça başarılı sonuç vermektedir. Yazımızın devamında kemik ve orta kulak implantları hakkında tüm merak ettiklerinizi bulabilir; implantlar hakkında daha fazla bilgi almak için Prof. Dr. Osman Nuri Özgirgin ile iletişime geçebilirsiniz.

Orta Kulak İmplantları Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Yaklaşık 20 yıldır kulak kemiğine dışarıdan vidalanan implantların kullanımı bu süreçte çığır açmıştır. Böylelikle yapılan uyarı doğrudan iç kulağı etkilediğinden hastaların beklentisini tam sağlamaktadır.

Orta kulak implantları, geleneksel işitme cihazlarının tıbbî nedenlerden dolayı kullanılamadığı ya da yeterli olmadığı durumlarda kullanılır. Özellikle ilerlemiş kulak kireçlenmesi olguları, bu cihazların en sık tercih edildiği rahatsızlıkların başında gelmektedir. Orta kulak implantları ayrıca;

  • Geçirilmiş kulak ameliyatlarına rağmen işitme kaybı şikâyeti devam eden hastalarda
  • Geleneksel işitme cihazlarından yeterli verimi alamayan ya da bu cihazları kullanamayan hastalarda
  • Alerji, egzama ya da tekrarlayan dış kulak enfeksiyonları olan kişilerde
  • Doğuştan dış kulak kanalının yeterince gelişmediği hastalarda
  • Kemik iletimli işitme cihazlarını kullanamayan kişilerde oldukça etkili bir tedavi alternatifidir.

Kemik İmplantları Nelerdir?

Kemiğe vidalanabilen 2 farklı implant çeşidi bulunmaktadır. Bunları cildi aşarak vidalananlar ve cildin altına yerleştirilen implantlar olarak adlandırılabilir.

  • Cildi aşarak vidalanan implantlarda cildin kenarları açık kalır. Bu nedenle enfeksiyon riskine karşı daha dikkatli olunması gereken bir implant çeşididir.
  • Cilt altına yerleştirilen implantların ise mıknatıs yardımı ile dış parça ile ilişkisi sağlanır. Bu implantlar, kısmi iç kulak tipi işitme kaybının tedavisinde de oldukça etkilidir. Kulağın hiç duymadığı olgularda ise o tarafa takılarak kemik üzerinden karşı tarafın sağlıklı iç kulağını uyarması sonucu işitmeyen taraftan gelen seslerin duyulmasına yardımcı olabilir.

Orta Kulak İmplantları Nasıl Etki Eder?

Orta kulak implantları ise aktif titreşim yaptığından iç kulağa daha güçlü enerji sağlamaktadır. Kemikçikler üzerine veya orta kulak – iç kulak arasına yerleştirilen pencerelere bu implantlar yerleştirilerek daha etkin iç kulak uyarısı sağlamaktadır. Bu implantların tamamen cilt altına gömülen tipleri de bulunmaktadır.

Orta kulak implantları, ses alan bir mikrofona sahiptir. Aynı zamanda ses titreşimlerini elektrik sinyallerine dönüştüren bir ses işlemcisi de bulunmaktadır. Böylece elektrik sinyalleri işlenir ve yükseltilir. Sonuç olarak işitme yetisi desteklenir. Sinyaller, doğrudan orta kulağa yerleştirilen parçada mekanik bir titreşime dönüşür. Ses dalgaları iç kulağa kadar ulaşır ve hastanın duyma becerisi ciddi oranda artar.

Ankara Kemik ve Orta Kulak İmplantları Fiyatları

Kulak kireçlenmesi gibi rahatsızlıklar işitme fonksiyonunu ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilir. Bu hastalık ilerledikçe, geleneksel işitme cihazlarından alınan fayda da azalır. Bu noktada, günümüzün modern cihazlarından olan bu yeni nesil implantlar sayesinde hastanın yaşam kalitesini artırmak mümkündür. Kullanılacak implantın seçilmesinde ise doktorunuzun uzmanlığı ve bu alandaki güncel bilgileri oldukça önemli olacaktır. Tercih edilen implantın türü ise fiyatların değişken olmasına neden olabilir. Ankara kemik implantları ve orta kulak implantları ile tedavi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Prof. Dr. Osman Nuri Özgirgin ile iletişime geçebilirsiniz.