İç Kulak Tümörleri Tedavisi Ankara

  İç kulak tümörleri tedavisi Ankara, endolenfatik kese ve yüz sinirleri üzerinden oluşan tümörlerin oluşturduğu sağlık sorunlarının giderilmesi için uygulanan radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi girişimlerdir. İç kulak tümörleri direkt olarak işitme ve denge organları üzerinde görülmemektedir. Fakat iç kulak işitme ve denge organları, bunların uzantıları ve içinden geçen yüz sinirinden oluşmuştur. Bunun sonucunda endolenfatik kese ve yüz sinirleri üzerinden tümörler oluşabilmektedir.

  İç kulak tümörleri iç kulakta işitme kaybı, kulak bölgesinde uyuşukluk ve ağrı, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunların tedavisi için tespit edilen tümörler ameliyat ile alınarak tedavi sağlanmaktadır. Bazı iç kulak tümörlerinde cerrahi işlem uygulanamadığı için radyoterapi ve kemoterapi işlemlerinden faydalanılır. İç kulak tümörleri tedavisi Ankara hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Osman Nuri Özgirgin ile iletişime geçebilirsiniz.

  İç Kulak Tümörleri Nedir ?

  Vücudun tüm diğer organlarında olduğu gibi iç kulakta da tümörler gelişebilir. Bizzat işitme ve denge organlarında tümör oluşumu beklenmez. Ancak sinirleri, iç kulak sıvılarının dengesini sağlayan endolenfatik kese ve yüz sinirinden tümör gelişebilir.

  İç kulak seyri aşamasında yüz sinirinden gelişen tümörler sinir kılıfından köken alırlar. İyi huylu tümörlerdir. Bu tümörlerin çıkarılması demek sinirin kesilmesi demektir. Dolayısıyla tümör yüz felci oluşturana kadar bu tümörlere dokunulmaz. Yüz felci geliştikten sonra çıkarılır ve sinir yaması ile onarırlar.

  İşitme ve denge sinirlerinden sadece denge ile ilgili olanlarda tümör oluşabilir. Akustik tümör veya vestibüler schwannom adı verilir. Bu tümörlerde sinir kılıfından gelişirler. Endolenfatik kese tümörleri ise kanser niteliğindedir. Genellikle kötü seyretmesi sebebiyle geniş biçimde kulak kemiğinin çıkarılmasını gerektirir.

  İç Kulak Tümörleri Çeşitleri Nelerdir ?

  İç kulak tümörleri endolenfatik tümörler ve akustik tümörler olarak iki şekilde görülebilir. Akustik tümörler iyi huylu tümörlerdir. Genellikle denge sinirleri kılıfından gelişirler. Çok yavaş seyirlidirler. Ortalama büyüme hızı yılda 1,5-2 mm dir. İki farklı alanda gelişirler. İç kulak yolu kanalında yerleşenler kemik duvarlar nedeni ile daha yavaş büyürler, ancak işitme sinirine baskı oluşturduğundan erken işitme kaybına neden olurlar. Yüz sinirine komşu olmasına rağmen yüz sinirinin kronik baskıya dirençli olması nedeni ile bu tümörden dolayı yüz felci geç dönemde gelişir.

  Tümör, sinirin iç kulak yolu kanalından çıktıktan sonraki kısmında gelişmiş ise büyüme hızı daha fazla olabilir. Bu grup tümörlerde işitme siniri baskısı daha az olacağından işitme kaybı geç gelişir. Sessiz seyrettiğinden tümör beyin sağına baskı yapana kadar kendisini belli etmeyebilir.

  Genellikle iç kulakta kanserleşmeye sebep olan endolenfatik tümörler ise kötü huyludur.Endolenfatik kese adı verilen alandan gelişirler. Beyin sapına yakınlığı nedeniyle cerrahisi zordur. Bu yüzden radyoterapi ve kemoterapiden yararlanılarak tedavi edilmeye çalışılır.

  İç Kulak Tümörleri Belirtileri Nelerdir ?

  İç kulakta oluşan tümörler genellikle tek kulakta işitme kaybına sebep olmaktadır.