Dış Kulak Cerrahisi Ankara

  Dış kulak cerrahisi Ankara; dış kulak yolunda görülen hastalıkların tedavi edilmesini sağlayan operasyon ve yaklaşımları kapsar. Dış kulak yolu; kıkırdak ve kemik duvar ile sarılı dip tarafı kulak zarı ile kapalı hâlde bulunan, Hafif kıvrımı olabilen bir tüptür. Derisinde seumen salgı yapan bezler vardır.

  Dış kulak yapısında meydana gelen hastalıkların büyük bir kısmı kolayca tedavi edilir. Çoğunlukla muayenehane ortamında tedavi yapılır ve hastalar günlük yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilir. Ancak bazı durumlarda, hastalığın seyrine de bağlı olarak daha ciddi risklerden söz edilebilir. Bu noktada cerrahi tedavi de tercih edilebilir. Yazımızın devamında cerrahi ihtiyacı olabilecek, en sık rastlanan dış kulak yolu hastalıklarını ve cerrahi tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz. Ankara dış kulak cerrahisi hakkında daha fazla bilgi almak için ise Prof. Dr. Osman Nuri Özgirgin ile iletişime geçebilirsiniz.

  Dış Kulak Yolu Atrezisi ve Tedavisi

  Dış kulak yolu atrezisi; dış kulak yolunun doğuştan dar olması olarak tanımlanabilir. Genellikle “mikrotia” adı verilen, kulak kepçesindeki gelişim bozukluğu ile birlikte görülür. Oldukça nadir görülen bir anomalidir.  Tek ya da iki taraflı olarak görülebilir.

  İki taraflı olanlarda çocuğun işitmesinin erkenden rehabilite edilmesi gerekir. Günümüzde bu kemik iletimli implantlarla kolaylıkla sağlanmaktadır. İki taraflı kapanmalarda erken cerrahi düşünülebilir. Cerrahinin iki boyutu vardır: Dış kulak yolunun açılması ve de eş zamanlı kulak kepçesi deformitesi olduğundan kulak kepçesinin yeniden yapılandırılması. Dış kulak yolunun açılması ile orta kulak kemikçiklerinin kontrolü ve kulak zarının yeniden oluşturulması sağlanır ve işitmede düzelme sağlanır. Ancak kulak kepçesi iyi ellerde dahi orijinal kıvrımlarının oluşturulması çok güç olmaktadır. Bu nedenle Kulak şekli verilmiş protezler tercih edilmektedir. Dış kulak yolu kapanıklığı tek taraflı olduğu zaman genelde ameliyat kararını hastanın kendisinin vermesi beklenmelidir. 17-18 yaşına ulaşan hasta dış kulak yolunun açılıp açılmamasına kendisi daha doğru bilinçle karar verecektir.

  Dış Kulak Yolu Kemik Uzantıları ve Tedavisi

  Ekzotoz olarak da bilinen bu kemik uzantıları, özellikle tatlı su yüzücülerinde görülen bir durumdur. Aşırı büyümesi durumunda dış kulak yolunu kapatır. Dolayısıyla ameliyat ile çıkarılması gerekebilir. Dış kulak yolu kemik uzantılarını çıkarmak için yapılan cerrahi işlemler, oldukça hassas operasyonlardır. Ameliyat esnasında orta kulağa girip yüz sinirini zedeleme riski söz konusudur. Bu nedenle mutlaka alanında uzman ve deneyimli bir kulak-burun-boğaz doktoru tarafından yapılması önemlidir. Ankara dış kulak cerrahisi hakkında tüm merak ettikleriniz için Prof. Dr. Osman Nuri Özgirgin ile iletişime geçebilirsiniz.

  Dış Kulak Yolu Tümörleri

  Kulak tümörlerinin en sık görüldüğü bölgeler; dış kulağın deri ile kaplı olan kepçesi, dış kulak kanalı ve orta kulaktır. Tümörler, bölgedeki hücrelerin bölünerek çoğalması sonucu oluşur. İyi ya da kötü huylu olabilirler. Dış kulak yolu tümörleri eğer kötü huylu ise genelde çevre dokulara ve tükrük bezlerine yayılım gösterirler. Bu tip tümörlerde (kanserlerde) tüm kulak kemiğinin çıkarılması ve tükürük bezi ile birlikte boyun uzantılarının temizlenmesi gerekir.

  Dış Kulak Yolu İltihapları

  Dış kulak yolu iltihaplarının tedavisi genelde kolaydır. Ancak hastanın diyabeti var ise, kanser tedavisi nedeni ile vücut direnci düşük ise bazı mikroplarla bu iltihap kötü bir davranış üstlenir ve hayatı tehdit eder duruma gelir. Çevre dokularda kangren oluşturur. Böyle durumlarda uzun süreli antibiyotik tedavisi yanında beslenmesini yitirmiş dokular için cerrahi gerekebilir.

  Ankara Dış Kulak Cerrahisi Fiyatları

  Dış kulak hastalıkları, genellikle kolay tedavi edilen ve yaşamsal riski olmayan rahatsızlıklardır. Bununla birlikte ilerlemiş olgularda, cerrahi müdahale de gerekebilir. Cerrahide önemli olan, modern tedavi yöntemlerini izleyen bir doktorun alanındaki deneyimidir. Güvenilir eller tarafından yapıldığında, dış kulak cerrahisi ile oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Ankara dış kulak cerrahisi ve fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Osman Nuri Özgirgin’in kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.