Bademcik Ameliyatı Ankara

  Bademcik ameliyatı Ankara; tıp dilinde “tonsillektomi” olarak da bilinen, bademciklerin çıkarılmasını hedefleyen bir cerrahi işlemdir. Bademcik, her insanda doğuştan bulunan ve boğaz bölgesini dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyan bir dokudur. Boğazın arkasında bulunur; sağ ve sol bölgede birer tanedir. Bademciklerin normalden büyük olması ya da sık sık iltihaplanarak şişmesi ise boğaz bölgesinde rahatsızlık hissine yol açar. Nefes almada zorlanma, uyku apnesi ve boğaz ağrıları iltihaba bağlı olarak en sık karşılaştığımız şikâyetlerdir. Bu durumun sık yaşanması, kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyebileceği gibi kandaki iltihap seviyesini de artırır. Bu noktada en iyi çözümlerden biri bademcikleri çıkararak, bölgenin rahatlamasını sağlamak ve iltihaba bağlı riskleri minimuma indirmektir. Ankara bademcik ameliyatı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Osman Nuri Özgirgin ile iletişime geçebilirsiniz.

  Bademcik Nedir?

  Yapısal olarak kişinin boğaz ve çevresinde dışarıdan gelen mikrop ve zararlı partikülleri filtre eden ilk planda bu etkenlerle savaşan koruyucu lenfoid sistem vardır. Lenfoid sistem koruyucu hücrelerden yoğunluklu dokulardır, savaşa hazır beklemektedirler.

  Bu lenfoid sistem; boğaz ve çevresinde yapılanan bir halka biçimindedir. Geniz eti, bademcikler, dil kökü bademcikleri, boğaz arkasındaki lenf odakları ve tuba ağzı lenf yapılarından oluşur. Bunlardan bir veya ikisi çıkartıldığı zaman kişinin savunma sisteminde eksilme olmaz ve diğer yapılar bu sorumluluğu üstlenir. Bademcikler (tonsil) bu sistemin en belirgin olanlarıdır boğazında arkasında iki taraflı yerleşiktir.

  Bademciklerin İltihaplanması Ne Demektir?

  Bademcikler, zaman zaman iltihap kaparak şişebilir. “Tonsilit” olarak da bilinen bu durum, akut ya da kronik olarak görülebilir. Akut bademcik iltihaplarında bölge kızarır ve şişer.  Boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü şikâyetleri olabilir. Bunlar genellikle geçicidir ve bir hafta içerisinde, antibiyotik ilaçların da desteği ile geçer. İltihap ataklarının düzenli olarak tekrarlaması ise durumun kronik bir hâl aldığının göstergesidir.

  Sık geçirilen enfeksiyonlar iltihabın kronikleşmesine neden olur. Artık bademcikleri normal zamanda da içinde enfeksiyon barındırmakta ve vücudu kan yolu ile kirletmektedir. Buna bağlı olarak kandaki enfeksiyon değerleri yüksek seyretmekte ve böbrekler başta olmak üzere diğer organlarda tehdit oluşturmaktadır. Böylesine durumda bademciklerin alınması gerekir.

  Bademcikler Ne Zaman Alınır?

  Bademcik ameliyatlarının yapılabilmesi için iltihabın tekrarlayıcı bir hâl alması gerekir. Genellikle;

  • Bir sene içerisinde en az beş defa
  • Son iki senede en az beş defa
  • Son üç senede; senede en az üç kez tekrarlayan bademcik iltihaplanması, sağlık açısından riskli kabul edilir.

  Bazı durumlarda da bademciklerin normalden büyük olmasından kaynaklı nefes alma sorunları yaşanabilir. Bu durumda da herhangi bir iltihap söz konusu olmasa da dokuların çıkarılması tercih edilebilir. Tekrarlayan iltihapların etkilerinden biri de bademcikleri kalıcı olarak daha büyük bir duruma getirmesidir. Sık tonsilit geçiren hastalarda bademcikler zamanla büyür ve alınması gereken bir boyuta ulaşabilir. Tıkayıcı olur. Kişinin beslenmesini bozar. Horlamaya ve apneye neden olur. Böylesine durumlarda bademciklerin dokusu temiz ancak kitlesi büyüktür, küçültülmesi gerekir. Bu noktada da ameliyat ile kalıcı tedavi mümkündür.

  Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Bademcik ameliyatı, genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Bu nedenle cerrahi esnasında hastalarımız herhangi bir ağrı ya da acı hissetmezler. Genellikle komplikasyon oranı düşük, uzun süre yatış gerektirmeyen bir işlemdir. Bu noktada, doktorunuzun uzmanlığı ve deneyimi de oldukça önemlidir. Ameliyat esnasında, bölgedeki organları saran damak yapraklarının zarar görmemesi gerekir. Aksi hâlde beslenme esnasında sıvıların burun kanalına kaçması söz konusu olabilir ve komplikasyon riski artabilir. Doğru yöntemlerle yapıldığında ise işlem sonrasında hastalar kısa sürede günlük yaşamına dönebilir ve yaşam kalitesindeki yükselmeyi net bir şekilde fark edebilirler.

  Kronik enfeksiyon oluştuğu durumlarda ben bademciklerin klasik olduğu şekilde tam çıkartılması tercih edilen yöntemdir. Dokusunun temiz ancak kitlesinin büyük olduğu durumlarda ise plazma yöntemi ile küçültülmesi daha akılcı bir yöntemdir.

  Bademcik Ameliyatlarından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

  Bademcik ameliyatında yapılan cerrahi müdahale nedeniyle hastanın iyileşip, rahatlıkla yemek yiyebilmesi için zaman gerekebilir. Genellikle uzun yatış gerektirmeyen, pratik bir işlemdir. Bununla birlikte ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca;

  • Boğazda sıkışma hissi
  • Hafif ve orta şiddette boğaz ağrsı
  • Kulak, boyun ve çenede ağrı görülebilir. Bu yan etkiler, özellikle çocuklarda endişeli ruh hâline neden olabilir ancak geçicidir.

  Ameliyat sonrasında ağrının kontrol altına alınması için ağrı kesici ilaçlardan destek alınabilir. Bu süreçte yeterli miktarda sıvı tüketmek de oldukça önemlidir. Boğazı zorlamamak için elma püresi ve et suyu ile ıslatılmış ekmek gibi kolay yutulan besinler tüketilebilir. Dondurma ve muhallebi yenebilir. Ağrıyı artırmamak ve kanamayı tetiklememek için ise acı ve bol baharatlı yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. Kanama %1-2 sıklıkla olabilir, bu gibi durumlarda kanamayı kontrol altına alabilmek için yeniden işlem gerekebilir. Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca yatak istirahati tavsiye edilir ve iyileşme sürecinde doktor kontrolünde normal beslenme düzenine dönülebilir.

  Ankara Bademcik Ameliyatı Fiyatları

  Bademcik ameliyatı, özellikle çocukluk döneminde sık yapılan cerrahi işlemlerden biridir. Bademciklerin temel görevi boğaz bölgesindeki doku ve yapıları korumak olsa da iltihaplandığında sağlık açısından riskli bir hâle gelebilir. Bu noktada en doğru olan, bademcikleri almak ve kişinin günlük yaşam kalitesini artırmak olacaktır. Uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında oldukça güvenilir bir işlemdir. Bademcik ameliyatı fiyatları ise hastanın ihtiyaçlarına göre değişebilir. Ankara bademcik ameliyatı fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Osman Nuri Özgirgin ile iletişime geçebilirsiniz.