Burun Tıkanıklığı Tedavisi Ankara

  Burun tıkanıklığı tedavisi Ankara, burun tıkanıklığının neden oluştuğuna göre planlanan medikal, konservatif ve cerrahi yöntemler ile uygulanan tedavi yollarıdır. Burun tıkanıklığı ise alerjik sebepler, anatomik bozukluklar, burun içi lezyon oluşumları gibi farklı sebeplerle burundan solunumun yapılamadığı durumdur. Burun tıkanıklığı soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar sonucu meydana gelen iltihaplanma sebebiyle de oluşabilir.

  Burun tıkanıklığı tedavisinde doğal yöntemler, ilaçlar ve cerrahi operasyon kullanılabilir. Tedavi planı burun tıkanıklığın neden oluştuğuna göre belirlenmektedir. Cerrahi operasyon nadir olarak anatomik bozukluk, burun içi polip ve tümör oluşması gibi durumlarda uygulanır. Burun tıkanıklığı tedavisi Ankara hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Osman Nuri Özgirgin ile iletişime geçebilirsiniz.

  Burun Tıkanıklığı Nedir ?

  Burun tıkanıklığı farklı sebeplerle meydana gelebilen solunumun burundan sağlıklı şekilde yapılmaması sorunudur. Normal şartlarda burun solunum fonksiyonları sağlayan ve solunan havayı ısıtma, nemlendirme ve temizleme gibi işlemleri gerçekleştiren organdır. Bu fonksiyonların düzgün çalışmadığı burun tıkanıklığı problemi yaşayan hastaların yaşam kalitesini düşer, nefes almak zorlaşır ve uyku problemlerine ortaya çıkar.

  Burun tıkanıklığı sorununu devamlı ya da tekrarlayan şekilde yaşayan hastaların tedavi edilmesi gerekir. Burun tıkanıklığının tedavi edilmemesi alerjik astım, uyku apnesi, hırıltılı ve zorlukla nefes alma gibi sorunlara yol açabilir.

  Burun Tıkanıklığı Neden Olur ?

  Burun tıkanıklığı genellikle enfeksiyon sebebiyle kısa süreli olarak oluşan bir problemdir. Bu enfeksiyonlar grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar ile ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan burun tıkanıklığı daha komplike sorunlar veya hastalıklar sonucunda uzun süreli devam edebilir. Burun tıkanıklığının daha uzun sürmesine neden olan durumlardan sık karşılaşılanları:

  • Burun içinde polip ya da diğer iyi huylu tümör oluşumları
  • Nazal septum deviasyonu (burnu ikiye ayıran nazal septum yapısında eğrilik olması)
  • Konka (burun etleri) büyümesi
  • Çocuklarda geniz eti varlığı
  • Alerjiler ve Saman nezlesi
  • Kronik sinüzit şeklinde sıralanabilir.

  Burunda oluşan anatomik bozukluklar, geniz eti ve burun eti gibi durumlar da uzun süreli burun tıkanıklığına sebep olabilmektedir. Genel olarak burnu tahriş eden durumlar burun tıkanıklığı oluşturur.

  2019 yılında ortaya çıkan covid-19 hastalığı belirtileri arasında da burun tıkanıklığı bulunmaktadır. Yeni tip coronavirüs kaynaklı oluşan bu burun tıkanıklığına ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi semptomlar eşlik eder.

  Burun Tıkanıklığı Sebebiyle Hangi Sorunlar Oluşur ?

  Burun tıkanıklığı sonucunda solunum fonksiyonları burun tarafından yürütülmediği için hastalar ağızdan nefes almaya başlar. Ağızdan nefes almada ise burun tarafından gerçekleştirilen solunan havayı ısıtma, nemlendirme ve temizleme gibi fonksiyonlar yoktur.

  Ağızdan nefes alma sebebiyle uyurken ağzı açık uyuma, horlama, boğaz tahrişi, ağız kuruluğu, boğaz enfeksiyonları gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Geceleri horlama, ağız açık uyuma ve uyku apnesi gibi problemler hastaların uykusuzluk, gün içerisinde yorgunluk gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmasına neden olur. Burunda kuruluk, burun akıntısı ve burunda kaşıntı da yine burun tıkanıklığı sebebiyle ortaya çıkan diğer problemlerdir.

  Burun Tıkanıklığı Nasıl Tedavi Edilir ?

  Burun tıkanıklığı tedavisi planlanırken en önemli etken burun tıkanıklığının kaynağının ne olduğudur. Burun tıkanıklığının iltihaplanma, havadaki kuruluk, sinüzit gibi sorunlardan meydana geldiği durumlarda antibiyotik kullanımına ek olarak burun içini nemlendirici tedaviler uygulanır. Kuru havanın nemlendirilmesi için buhar cihazları,  sıcak duş alınması, bol su tüketimi, evcil hayvanların yatak odasında bulunmaması, gargara yapılması, sıcak içecek tüketimi gibi yöntemler ile burun tıkanıklığı iyileşebilir.

  Medikal tedavi olarak iltihaplanma var ise antibiyotik ve burun içi spreyler kullanılabilir. Ayrıca burun içini nemlendirici krem ve merhem kullanımı da uygulanabilir. Toz, sigara dumanı, keskin koku, küf ve alerjiyi tetikleyecek diğer maddelerin maruziyetinden kaçınmak gerekir.

  Burun Tıkanıklığı Ameliyatı Ne Zaman Uygulanır ?

  Medikal tedavilerin ve burun nemlendirici yöntemlerin uygulanması sonucu burun tıkanıklığı giderilmedi ise burun tıkanıklığına sebep olan burun eti, geniz eti büyümesi, yapısal anormallikler ve iyileşmeyen sinüzit gibi sorunlar olabilir. Bu sorunların tedavisinde burun ameliyatı uygulanarak tedavi sağlanmaktadır.

  Burun eti (konka) büyümeleri kronikleşti ise mukoza bütünlüğüne dokunmadan doku içine radyofrekans enerjisi verilerek büzülme sağlanır ve küçülme gerçekleştirilir. Bu yöntem ile mukoza korunduğundan burun fonksiyonlarında bozulma olmaz. Geniz eti ise tıkayıcı olduğu zaman ya standart yol ile ya da radyofrekans yöntemi ile çıkartılır veya küçültülür. Kronik sinüzitte ameliyat uygulandığında ise sinüslerin içi temizlenir ve açılır. Septum deviasyonu gibi burunda yapısal sorunlar bulunduğunda kıkırdak ve kemiklerin düzeltilmesine yönelik cerrahi operasyon uygulanmaktadır.

  Burun tıkanıklığı ameliyatı özellikle günlük hayatta bu sorun sebebiyle ciddi problem yaşayan hastalarda uygulanmaktadır. Horlama, uyku apnesi, zor nefes alma, hırıltılı nefes gibi problemler bunlardan birkaçıdır.

  Ankara Burun Tıkanıklığı Tedavisi Fiyatları

  Burun tıkanıklığı farklı sebeplerin burnun solunum fonksiyonlarını yerine getirememesine yol açtığında ortaya çıkan sağlık problemidir. Burun tıkanıklığı grip, soğuk algınlığı, alerjik reaksiyon, yapısal anormallikler gibi sebeplerden olabilir. Burun tıkanıklığı sonucunda hastalar solunum fonksiyonlarını ağız üzerinden gerçekleştirdiği için kalitesiz uyku, boğaz hastalıkları gibi sorunlar görülebilir.

  Burun tıkanıklığı tedavisinde tıkanıklığı yumuşatacak burun içerisini nemlendirici yöntemler ve burun spreyi uygulanır. Ayrıca enfeksiyon varlığında antibiyotik kullanımı da mümkündür. Destekleyici tedaviler ve medikal yollar ile iyileşmeyen burun tıkanıklığı cerrahi operasyon ile iyileştirilebilir. Ankara burun tıkanıklığı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için kliniğimiz ile görüşebilirsiniz.